DRENAŻ LIMFATYCZNY

Drenaż limfatyczny to bardzo skuteczny rodzaj specjalistycznego masażu, pozwalający szybko udrożnić zalegający płyn limfatyczny w kończynach i tym samym zlikwidować obrzęki i wysięki pochodzenia limfatycznego.

Drenaż wykonywany jest jedynie na poziomie skóry i tkanki podskórnej. Stosowany jest z powodzeniem we wszelkiego rodzaju obrzękach kończyn dolnych (wrodzone i nabyte obrzęki limfatyczne) jak i górnych (np. po mastektomii – amputacja piersi, kiedy węzły chłonne pachowe są wycięte i odpływ limfy do tych naczyń jest niemożliwy, co powoduje obrzęki). Dlatego zadaniem masażysty jest wspomaganie jej odpływu do sąsiednich naczyń limfatycznych.

Stosowany jest również w skręceniach, stłuczeniach w celu usunięcia opuchlizny oraz innych sytuacjach gdzie dochodzi do zaburzeń układu limfatycznego.

Naczynia limfatyczne, tworzą podobną sieć naczyń do układu żylnego. Jest on jednak wypełniony bezbarwnym płynem – limfą (chłonką). Drenaż limfatyczny ma na celu wspomaganie jej odpływu w sytuacjach gdzie doszło do jej zastoju i powstania obrzęków.

Główną zasadą w tym masażu jest to, aby nie przegrzewać tkanek, jest to bardzo istotne, dlatego masaż ten jest bardzo delikatny, tempo jest wolne, nacisk jest niewielki, a powierzchnia masowana jest mała. Pacjentom może się wydawać, że taki bardzo delikatny, wolny masaż nic nie daje, bo masaż kojarzą raczej z energicznym i mocnym ugniataniem mięśni. Jednak taka jest właśnie istota drenażu limfatycznego i jedynie taki masaż może zlikwidować obrzęki. A mocne techniki mogą tylko pogorszyć sprawę.

W celu uzyskania najlepszych efektów należy wykonywać drenaże codziennie lub co drugi dzień. Jednak nie może być on łączony w serii razem z innymi masażami!

Wskazania do drenażu limfatycznego:

  • zaburzenia krążenia żylno-limfatycznego
  • obrzęki, wysięki
  • rak piersi (po mastektomii – amputacja piersi) – konieczne skierowania od onkologa
  • usunięcie węzłów chłonnych (powoduje gromadzenie się limfy i obrzęki)
  • cellulit (zaburzenie mikrokrążenia skóry i tkanki podskórnej)

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego:

  • ogólne przeciwwskazania do masażu (powyżej) + poniższe:
  • niewyrównana niewydolność serca i wszelkiego rodzaju obrzęki pochodzenia sercowego
  • obrzęki limfatyczne spowodowane czynnym nowotworem, prócz raka piersi (po mastektomii – amputacja).